11/01/2005
Євген ЖОВТЯК: “Я задоволений тим, що на фоні всієї України Київська область виглядає дуже пристойно”

Радіо “Ера”, 1 листопада 2005 р.

Сергій ДОЙКО: (...) Я із задоволенням вам представляю гостя нашої студії, це Євген Жовтяк – голова Київської державної обласної адміністрації. (...) Тема сьогодні в нас така: (...) життя Київської області та діяльність самого Київського, як зараз модно говорити, губернатора за 9 місяців поточного року. (...)

Перший блок питань – це ваша діяльність на чолі області за останні 9 місяців цього року. Пане Євгене, як ви відчули, це ваше місце – губернатор області?

Євген ЖОВТЯК: Я відчув, що я можу багато зробити на цій посаді.

Сергій ДОЙКО: Тоді давайте конкретно. Що зроблено? Що не зроблено? Що вдалося? Що не вдалося? Якщо не вдалося, то хто або що були причинами? Ви самі задоволені своєю роботою?

Євген ЖОВТЯК: Я задоволений тим, що на фоні всієї України Київська область виглядає дуже і дуже пристойно, але, безумовно, я не можу сказати, що все, що хотілося зробити, вдалося зробити. Що стосується загалом показників, то хотів би для прикладу сказати, якщо загалом по Україні промислове зростання за 9 місяців становить 103%, то по Київській області 119%. І що особливо приємно по цьому показнику, по показнику зростання промислового виробництва, ми обійшли місто Київ. Поки що поступаємося Дніпропетровській області, але я думаю, що і Дніпропетровську область ми теж будемо намагатися обійти. (...)

Є серйозне зростання в сільськогосподарському виробництві, якщо в середньому знову ж таки по Україні 103% сільськогосподарське, то по Київській області 109%. А загалом КМ, за даними Міністерства статистики, підводить підсумки показників областей, по 32 найрізноманітніших показниках, починаючи від такого показника, як рівень заробітної плати, безробіття, створення нових робочих місць, зрушення на краще чи на гірше в екологічній ситуації і таке інше.

Нагадую 32 показники, то Київська область, яка 1994 рік закінчила на 9-му місці в Україні, не дивлячись на свій величезний потенціал і своє таке розташування в Україні, яке зобов’язує, то в цьому році за 9 місяців ми вийшли на 3 місце, і знову ж таки попереду поки, що місто Київ і Дніпропетровська область.

Сергій ДОЙКО: Пане Євгене, скажіть, будь ласка, от від вашого попередника чи багато різних проблем вам дісталося? (...)

Євген ЖОВТЯК: Я б сказав, що не стільки від попередника, як від системи. (...) Нам дісталася система, яка не може вирішувати питання. Тобто, в обласній адміністрації 700 чоловік, які… Наведу приклад, минулої середи на особистий прийом голови обласної адміністрації з особистих питань приходить працівниця одного з управлінь, яка тричі зверталася, тричі на моє доручення управлінню обласної адміністрації розібратися з питанням і дати вичерпну відповідь, вона отримувала відписки. Але найцікавіше, коли я почав дивитися цю переписку, найпарадоксальніше було те, що відписки вона отримувала із свого рідного управляння. Тобто, там, де людина працює, там їй пишуть відписки. На що я сказав, шановна, скажіть, будь ласка, чи можна в такій системі працювати голові обласної адміністрації, що ваша колега сидить поряд з вами, можливо, в одному кабінеті, пише вам відписку. А коли вам попадає на виконання якась проблема, ви так само починаєте замість того, щоб шукати спосіб, як допомогти людини вирішити її проблему, ви шукаєте спосіб, як відписати.

І зараз це одна з дуже серйозних проблем, з якими ми зіткнулися, і ми боримося з цими відписками. І хотів би сказати, що і по цьому показнику, тобто, такий показник, як кількість повторних звернень, то серед цих 32 показників, за якими оцінюється робота областей, то і по цьому показнику, ми серйозно покращили ситуацію.

Сергій ДОЙКО: Пане Євгене, вас більше бояться чи вас більше поважають? (...)

Євген ЖОВТЯК: Я так відповім вам. Мені здається, що ті, хто мене знають – поважають, ті хто читають про мене жахи в Інтернеті, мабуть, бояться.

Сергій ДОЙКО: Пане Євгене, я хотів би перейти до другої теми, це просування вперед адміністративно-територіальної реформи, зокрема, на прикладі Київської області. Дуже багато ЗМІ і Радіо Ера, зокрема, говорили про експеримент з відповідної реформи в Київській області. Щось якось про це нічого останнім часом не чути. Він вмер не розпочавшись цей експеримент, чи він якось продовжується?

Євген ЖОВТЯК: Ні. Я переконаний, що відбудеться. Тобто, зміна адміністративно-територіального устрою в Україні повинна відбутися, і вона повинна відбутися саме заради того, щоб забезпечити права місцевого самоврядування. Тому що той стан, в якому сьогодні знаходяться місцеві бюджети, той стан, в якому сьогодні знаходяться органи місцевого самоврядування, можна говорити, що місцеве самоврядування швидше відсутнє, ніж воно є. Тому що про яке самоврядування можна говорити, якщо в місцевих бюджетах гроші є лишень на виплату заробітної плати? На благоустрій немає, на якісь проекти розвитку села, селища, міста грошей немає. Зрештою на дороги грошей немає. Тобто, в чому полягає тоді самоврядування? (...)

Класично, коли йдеться про самоврядування, йдеться про те, що держава гарантує певні доходи і під ті самоврядні повноваження є достатньо доходів для того, щоб вирішувати ті проблеми, які є в територіальної громади. І тоді той, хто краще вирішує ці проблеми за гарантовані кошти, які держава забезпечила, той очевидно і буде сільським головою, міським головою і таке інше. На сьогоднішній день цих грошей практично немає. Тобто, місцеве самоврядування має податки на собак і котів. Звичайно за такі гроші щось зробити в територіальній громаді практично неможливо.

Сергій ДОЙКО: Пане Євгене, цей мікрофон і ці стіни цієї студії вони вже не вперше, зрозуміла річ, чують про проблеми от якраз по лінії центральний бюджет – місцеві бюджети. Ви будучи народним депутатом, якраз працювали в бюджетному комітеті. Стежачи за розвитком ситуації з ухваленням бюджету наступного року, чи щось таке проглядається, що якось це питання, хоча б проблема ця мінімізується, якщо не вирішиться, оця проблематика в відносинах?

Євген ЖОВТЯК: На жаль, той проект бюджету, який був поданий урядом у вересні, цю проблему не вирішує, навпаки він навіть її дещо поглиблює, тому що, коли просто механічно порахували кількість грошей, які в самоврядуваннях в місцевих бюджетах будуть витрачатися на зарплату, з’ясувалося, що на декілька відсотків зросла питома вага зарплат у загальному обсязі місцевих бюджетів, що означає, що на от ті самоврядні повноваження питома вага зменшиться. Я все-таки сподіваюся, що ситуація буде виправлена, тобто, той бюджет, який буде прийнятий, він буде кращим, ніж поданий Міністерством фінансів. Певною запорукою цього є жорстка позиція бюджетного комітету по відстоюванню прав місцевого самоврядування.

Сергій ДОЙКО: (...) Як ви вважаєте, от приклад Київської області, якщо все буде розвиватися за адмінтерреформою так, як воно, принаймні, планується, він може бути відправною точкою і для інших регіонів? (...)

Євген ЖОВТЯК: По-перше, я впевнений, що, коли ми розпочнемо насправді зміни, ці зміни будуть відбуватися з врахуванням думки територіальних громад, з операнням на рішення сесії сільських рад, районних рад, якщо треба, то і місцевих референдумів. Ми цього не боїмося, ми впевненні, що жителі Київської області нас в цьому підтримають. І те, що зараз відбувається, це певна демонізація цього процесу, коли деякі політичні сили перед виборами вирішили пограти на цій темі.

І допустимо, ми запропонували на обговорення проект, один з можливих варіантів адмінтерустрою, і головне там не те, як називати ту чи іншу територіальну громаду чи як той чи інший район називати, головне, що з‘являться нові школи, нові бібліотеки, нові клуби в селах, де їх ніколи не було. Це головне, що закладено в наш проект. Але наші опоненти там побачили головний гандж цієї реформи, що от дивіться, а не буде там якогось району. Для прикладу, багато говориться про Макарівський район. От на прикладі Макарівського району, вмре селище Макарів, тому що не буде Макарівського району, а там буде Бородянський чи якийсь інший.

Ще раз наголошую, зараз не це обговорюється. Зараз обговорюється, як зробити, щоб фельдшерсько-акушерський пункти запрацювали, щоб сімейний лікар з‘явився на селі. Щоб завклуб отримував не 0,25 ставки, а щоб отримував повноцінну зарплату. (...)

Але нам кажуть, вмре все, Макарів вмре. Навпаки, Макарів оживе нарешті, тому що сьогодні селище Макарів отримує крихти з районного бюджету. По тих пропозиціях, які надаємо ми, селище Макарів отримує гарантовані доходи на освіту, охорону здоров’я, культуру, соціальний захист, благоустрій селища. І тільки тоді, коли на все це буде достатньо коштів, він поділиться з районом. Не важливо, як цей район буде називатися. При цьому в кожну територіальну громаду разом з коштами прийдуть працівники, які сьогодні відірвані від людей, живуть в райцентрі і вважають себе окремою кастою, яку не цікавить, що там відбувається в селі. А ми кажемо, що ні, шановні, сьогодні в сільській раді у вас голова сільради і бухгалтер, може, ще десь прибиральниця, а в вашій, після проведення цих змін адміністративно-територіальних, появиться не менше 12 працівників. То це загибель села чи це оживлення села? Інша справа, що для тих людей, які працюють в районі і для яких робочі місця скоротяться заради того, щоб відкрити робочі місця у селах, звичайно, вони будуть проти.

Сергій ДОЙКО: (...) Я хотів би зараз торкнутися третього блоку питань. Він буде присвячуватися так званій земельній проблемі. (...) Скільки у вас дач, пане Євгене?

Євген ЖОВТЯК: Жодної. Свого часу, коли я працював на підприємстві в 1992 році, я отримав земельну ділянку 6 соток під селом Петрушки. Поки я не був народним депутатом, я кілька разів з‘являвся на цій земельній ділянці. Потім, ставши депутатом, в мене часу не було туди приїжджати. Коли я через якийсь час приїхав, я із дивуванням побачив, що там працює вже інша людина, а мене, народного депутата України, навіть, не повідомили проте, що… В даному випадку згідно з чинним законодавством, якщо людина 3 роки не обробляє земельну ділянку, її в неї можуть відібрати. Але, очевидно, що згідно з законодавством, мали б повідомити.

Сергій ДОЙКО: (...) Я нещодавно їхав обухівською трасою, я як подивився там десь в районі Кончі-Заспи до Українки, я не можу так теж узагальнити і сказати, що все там з половини незаконно або законно, не знаю, але ті земельні ділянки і ті палаци, які там будуються, щось мені підказує, що, можливо, не все там в порядку, оскільки просто дивно стає. Я розумію, що була, мабуть, проблема проблем, але що вдалося з`ясувати, як важко це все йшло, і які на сьогодні можна висновки з цієї ситуації найпроблемнішої, як видається, можна зробити?

Євген ЖОВТЯК: Перш за все, скажу, що не входить в компетенцію обладміністрації з‘ясовувати, законні чи не законні доходи має та чи інша людина, яка будує якийсь об`єкт, тому це питання ми не намагалися з‘ясовувати, бо це було б грубим порушенням Конституції і законодавства, ми з‘ясовуємо законність чи не законність виділення земельних ділянок. І тут на сьогоднішній день в усіх інших точках Київської області ми знайшли дуже багато порушень, йдеться про десятки тисяч гектарів землі, які були незаконно виділені.

Що стосується самого Козина, то Козином безпосередньо опікувався попередній прокурор Піскун, що означає, що «дєло тьомноє», що там було в Козині, на сьогоднішній день нічого не відомо, бо всі матеріали вилучила ГПУ, а специфіка земельних питань така, що обладміністрація і облрада приймають тільки рішення, і фактично в матеріалах, в їхніх архівах залишаються тільки самі рішення, а усі матеріали, які пов‘язані із землевідведенням, велика товста папка матеріалів з усіма погодженнями, рішеннями і т.і. передається в Держкомзем. Достатньо вилучити з органів Держкомзему цю папку з матеріалами і десь по дорозі її загубити, і дуже важко буде встановити, що там насправді відбувалося. І я думаю, що саме така доля багатьох козинських питань – це загублені матеріали, і важко буде там знайти кінці. (...)

Сергій ДОЙКО: Скільки можуть коштувати тисяча гектарів?

Євген ЖОВТЯК: (...) В околицях Козина від 7 до 15 тисяч доларів пропонується на вторинному ринку уже такі земельні ділянки. Очевидно, що не все там чистий прибуток того, хто продає, бо в такому місці він не міг отримати, не заплативши наперед, але підйом досить відчутний. І це власне, є одна з причин, чому так багато сьогодні говориться про незадоволеність обласною владою, про те, що її треба міняти тощо. Ви розумієте, якщо у людини забирають незаконно виділену земельну ділянку 100 га в Бориспільському районі, і ціна цієї земельної ділянки 50 млн. доларів, то очевидно, виділити дещицю, щоб на якому інтернет-сайті повісити якусь брехливу інформацію про голову адміністрації чи про його заступників – це кишенькові витрати. (...)

СЛУХАЧ: (...) Я хотел бы напомнить немножко теории. Украина, согласно конституционному устройству, является типичным авторитарным государством, потому что исполнительная власть на местах назначается до сих пор. Во всех демократических государствах, которые являются республикой, смысл этого слова заключается в выборности. Поэтому до тех пор, пока у нас будет существовать вот эта исполнительная вертикаль в виде госадминистраций, речи ни о какой демократии в этой стране быть в принципе не может. Вот я хотел бы попросить г-на Жовтяка прокомментировать это.

Євген ЖОВТЯК: Якщо ви сподівалися знайти в моїй особі опонента, то хотів би сказати, що я перший у державі Україна в 1999 році на зборах Асоціації міст України заявив, що така чортівня, як райдержадміністрації, облдержадміністрації повинні бути скасовані, і виконавча влада на рівні області і на рівні району повинна перейти до виконкому облради і райради. На жаль, у нас з вами суперечки не вийшло.

СЛУХАЧКА: (...) Коли почнуть нормально працювати органи, які оформляють державні акти на землю, тому що зараз, наприклад, у Києво-Святошинському районі це просто жах – черги, міліція на дверях, просто у будинок не можна зайти, який розташований в Боярці. І друге. На якій стадії зараз знаходиться конфлікт між Київською областю і Києвом про те, що Омельченко хоче розширити межі Києва, захвативши Київську область?

Євген ЖОВТЯК: Що стосується актів на землю, то тільки зараз ситуація починає дещо виправлятися. Хотів би сказати, що попереднє керівництво Держкомзему свідомо створювало таке явище, як дефіцит бланків актів на землю. І ці дефіцитні бланки видавалися лишень своїм кишеньковим фірмам, які по ціні в 10-15 разів більше, ніж реальна ціна такої роботи. Продавали оцю свою роботу по виготовленню цих актів. І 8 місяців, на жаль, цього року пішло на те, щоб довести, що потрібна зміна керівництва Держкозему. Така зміна відбулася, і нарешті налагоджується нормальна співпраця з органами Держкозему. І перші 20 тис. бланків актів потрапили вже в Київську область.

Але скажу лишень, що тільки для паїв сільськогосподарських таких бланків треба близько 120 тис., а загалом, щоби зодовільнити усі потреби, тому що і не на сільськогосподарські, не розпайовані землі теж виділяються акти, виробляються акти, і загалом потреба в таких бланках близько півмільйона бланків. Ще раз нагадую, що нарешті ця робота щодо виготовлення бланків і доведення їх до районних організацій розпочалася, і я сподіваюся, що до кінця року ми цю проблему знімемо.

Що стосується суперечки Київ-Київська область, то, на мій погляд, йде цілком цивілізована дискусія між міською владою і обласною владою щодо того, як розвиватися місту Києву. Свого часу Київ досить таки сильно відстоював тему, що треба збільшити територію Києва з 80 тис. га ще на 60 тис., тобто до 140 тис. га, майже вдвічі. На сьогоднішній день ми зупинилися на тому, що треба погодити існуючі межі міста Києва, на які є підтверджені рішення, але на місцевості не до кінця відомо, де проходить ця межа.

І я переконаний, що майбутнє все-таки не за екстенсивним розвитком Києва в ширину, а за створенням поряд з Києвом великих, красивих міст-супутників, де буде повний комплекс послуг, тобто де людина буде жити, де вона матиме роботу, де вона матиме можливість навчати своїх дітей і задовільняти свої культурні і естетичні потреби. І тільки якщо треба в оперний театр чи в музей якийсь київський, тоді вона буде витрачати свій час і мати проблеми з тим, щоб доїхати до центра Києва.

Сергій ДОЙКО: Надійшли результати нашого інтерактивного опитування. Я нагадаю запитання. Я запитував: «Чи будуть губернатори областей України застосовувати адмінресурс на парламентських виборах 2006 року?». «Так» вважає 128 слухачів і «ні» 21. Це добре, що 21, але ж є і 128. Ваш погляд на цю проблему?

Євген ЖОВТЯК: Я за всіх голів обладміністрацій відповідати не можу. Було б краще, якби ви розділили це питання – щодо всіх і щодо мене. Що стосується мене, то я (...) на виборах до ВР і моя команда 4 рази перемагали в одному і тому ж самому мажоритарному виборчому окрузі. З них 3 рази я ставав нардепом. І я дуже добре знаю, що таке амдінресурс, тому що ніколи не робили якихось половинчастих заяв, ми чітко говорили, що ми в опозиції що цієї влади і попереднику Кучми, і при Кучмі, і тому адмінресурс дуже жорстко працював проти нас. Але ми перемагали. І ми вже переконалися, що адмінресурс, у всякому разі, жителі Києво-Святошинського району і Ірпіня знають, що таке адмінресурс і виступають проти адмінресурсу, і я ніколи не піду на те, щоб адмінресурс застосовувати.

Я усім головам райадміністрацій категорично сказав, що ви не маєте права брати жодної участі у виборчій кампанії на стороні будь-якої політичної сили. Ваше завдання – забезпечити, щоби вибори пройшли прозоро і демократично і за прозорість і демократичність проведення виборів ви відповідаєте перед президентом, а не за те, яка політична сила набере більше голосів. Я переконаний, що більшість з них виконають цю установку.

Що стосується інших голів обладміністрацій, то це вимога президента аналогічна, що голови обладміністрацій не повинні застосовувати адмінресурс. Я думаю, що більшість голів обладміністрацій точно так же виконають цю установку. (...)

Радіо “Ера”, 1 листопада 2005 р.


Матеріали сайту Української Народної Партії