02/01/2005
Валерій АСАДЧЕВ: “Я переконаний, що новостворений уряд буде не просто співпрацювати з парламентом, а буде сам ініціювати цю співпрацю”

Радіо “Ера”, 26 січня 2005р.

Оксана ВАЩЕНКО: (…) Відповідно до передвиборної програми Віктора Ющенка “10 кроків назустріч людям” було, скажімо, обіцяно створити 5 млн. нових робочих місць, забезпечити фінансування соціальних програм, знизити податки, рішуче боротися з корупцією і створити безпечні умови життя людей. Про механізми реалізації цих кроків сьогодні ми говоритимемо з нашими гостями. Це народні депутати Валерій Асадчев, представник фракції “Наша Україна”, та Йосип Вінський, представник Соціалістичної партії України. (…)

Очевидно, що першим кроком у напрямку підвищення соціального добробуту громадян стане робота над доопрацюванням бюджету 2005 року. Коли почнеться ця робота, які зміни пропонуватимуться, і чи відчують їх громадяни України?

Валерій АСАДЧЕВ: Питання зміни в бюджеті – це є виключно повноваження уряду. Буде сформований уряд, я думаю, що він подасть зміни до бюджету, вони, звичайно, конче потрібні, тому що сьогодні, поки Президент приводився до інаугурації, поки формувався і формується ще уряд, вже Верховна Рада наголосувала стільки законопроектів, які склали колосальний дисбаланс в бюджеті. По нашим попереднім оцінкам це, десь, близько 20 млрд. грн.

Повністю розбалансована система співвідношень між заробітною платою і пенсіями. Думаю, що це обов’язково має бути скориговано в бюджеті. Більше того, я переконаний, що новий прожитковий мінімум має бути відтермінований на 2006 рік. Як це буде зроблено урядом, ми побачимо, тому що це є прерогатива уряду.

Оксана ВАЩЕНКО: Чому необхідно відкладати?

Валерій АСАДЧЕВ: Тому що, фактично, Верховна Рада проголосувала, що виплати треба робити вже сьогодні. Багато хто вважає, що Президент повинен виконати свої обіцянки ще до інавґурації. Сьогодні вважається, що він повинен їх виконати до формування уряду. Таких речей не буває. Розумієте, від того, що Верховна Рада голосує новий прожитковий мінімум, і не говорить, а звідки треба взяти 15 млрд. грн., то ці гроші – це не манна небесна, яка падає з неба. Янукович один раз спробував зробити таку аферу і купити виборців, це привело до того, що Україна замість 6% інфляції вийшла на 12,4%. Інфляційні процеси продовжуються до сьогоднішнього дня.

Тому перше, ніж робити такі речі, і щоб люди не були обдурені, щоб вони не отримали просто додаткові паперові гроші, а нам не прийшлося найближчим часом вирішувати проблеми деномінації гривні, треба відповідати чітко на запитання, якими інструментами будуть забезпеченні прожиткові мінімуми – раз, яким чином буде кореспондуватися заробітна плата з пенсіями - два. Якщо це буде забезпечено тільки друкуванням грошей, то люди отримають тільки папери, а не реальну пенсію чи реальну заробітну плату.

Тому сьогодні, я вважаю, що Верховна Рада наробила великої шкоди, і взагалі, такі її стандарти, як мінімальні зарплати чи, якщо ми навіть перейдемо на прожитковий мінімум, вони повинні обов’язково бути в бюджеті для того, щоб зразу ми бачили баланс, і для того, щоб люди знали, що це - реальні виплати зможуть піти, і це було пораховано і узгоджено з макроекономічними показниками. Для цього повинен працювати уряд, працювати міністерства і працювати вся вертикаль виконавчої влади.

Йосип ВІНСЬКИЙ: Я вважаю, що перша функція, яку має виконувати бюджет – це є соціальна функція. (…) Бюджет - фінансовий документ, який повинен забезпечити вплив держави через інструменти, в тому числі, і бюджетної політики, на життя людей. І тут є кілька складових. Перша складова – це забезпечення функціонування державної влади як такої, а друга складова, власне кажучи, обов’язкова – це забезпечення життя тих людей, які в цій державі живуть. І, можливо, третій варіант – це якась інвестиційна складова, якщо є для цього програма і є певні можливості. (…) Бюджет приречений бути соціальним. Але від того, що ми говоримо, що він соціальний чи ні суть не міняється. Мова йде про те, який рівень виплат бюджетних він забезпечує. (…)

Вважаю, що пенсії і зарплати в Україні настільки низькі, настільки неадекватні тим можливостям держави, які реально є, що говорити про те, що треба якимось чином зробити затримку чи не виконувати цієї позиції, вважаю, що це неправильно. Я абсолютно переконаний, що справою честі нового Президента, нового уряду є забезпечення того підвищеного рівня пенсій, яке популістськи ввів уряд Януковича, але ми маємо показати суспільству і цим людям, що ніякого откату назад не буде. (…)

І є інструменти, де ці гроші взяти. (…) Це митниця, це вільні економічні зони, це ті пільги, які сьогодні задіяні по податках, це тіньова економіка. (…)

І я, до прикладу, вважаю, що отих 17 млрд., які треба сьогодні знайти дотації для того, аби Пенсійний фонд мав необхідні кошти для забезпечення цього рівня пенсій, ми зобов’язані все відкласти, якщо навіть треба залишити на рівні попереднього року всі інші видатки бюджету, от, але ту різницю приросту бюджету, яка цього року отримана, ми маємо на це справляти. Це має бути пункт №1 в бюджеті. (…)

Оксана ВАЩЕНКО: Пане Валерію, на вашу думку, невже, скажімо, (…) відкладання цього питання навіть (…) на початок наступного року, все ж таки, політично це може бути необґрунтовано для тих громадян, які голосували на цих виборах за Віктора Ющенка. (…)

Валерій АСАДЧЕВ: Я абсолютно переконаний в тому, що ці кроки будуть, і вони будуть дуже ефективні. Але (…) для того, щоб кроки робити, треба хоча б сформувати уряд. Його поки що немає. (…) Потім, якщо у вас заробітна плата є 262 мінімальна, а пенсія є 332 мінімальна, а заробітна плата є джерело виплати пенсій, то ви розумієте, що як би ви щось не обіцяли, а це є диспропорція, яку треба ліквідувати, то заробітна плата має бути більшою, фонд заробітної плати повинен дозволяти виплачувати пенсії, які б були не нижчі прожиткового мінімуму. І це є наша позиція. (…) Верховна Рада це голосувала свідомо, розуміючи, що виконавчої структури нема. Сама вона виконувати це нездатна.

Оксана ВАЩЕНКО: Виходить, це просто політичне, популістське рішення?

Валерій АСАДЧЕВ: Це не просто популістське рішення, але це просто веде до деформації економічної системи, і для того, щоб потім цю систему привести в порядок, для цього вже треба не один і не два дні, для цього вже треба ще більший термін. Тобто, розбалансувати це все дуже легко, а збалансувати це вже достатньо складно. Тому я завжди казав, і це саме головне, що ніхто не відмовляється від стратегічної лінії, але ми говоримо про те, що Верховна Рада теж зобов’язана думати про те, що вона приймає, а не просто брати і тупо, вибачте мені, натискати кнопки і розбалансовувати всю економічну систему держави.

Оксана ВАЩЕНКО: (…) Зважаючи на те, що процес формування нового уряду триває, і на початку лютого ми, може, матимемо вже остаточно уряд. (…) Виходить так, що соціально важливі питання можуть бути затягнуті через певні політичні кадрові моменти. Тоді, виходить, у нас що – сесія працює, сесія має бути активною, оскільки напередодні ми вже матимемо парламентські вибори в 2006 році. Що буде далі? Невже депутати підуть, скажімо, з невиконаними соціальними гарантіями, соціальними обіцянками до своїх виборців в 2006 році? (…)

Йосип ВІНСЬКИЙ: Ми повинні абсолютно чітко розуміти ту політичну диспропорцію, яка є в нас в Україні. Перемогла опозиція, представник опозиції (…) за яким сьогодні реально, якщо говорити, ті політичні структури, які голосували за нього і агітували за нього, ну, принаймні, 26 грудня, стоїть 140 народних депутатів. Тобто, 100 – “Наша Україна”, 20 – БЮТ і 20 – соціалісти.

Реальної опори у Верховній Раді немає, і те, про що говорив пан Асадчев, говорить про наступне, що ті люди, які ще вчора, будучи в більшості, голосували проти підвищення мінімальної зарплати в 236 грн., гальмували це на початку 2004 року, сьогодні з великим задоволенням підняли цю планку, розуміючи, що це вже планка не для них, а це вже планка для команди, яка прийшла. (…)

Тому ми повинні абсолютно чітко розуміти, що цей рік, 2006 рік, до моменту, коли пройдуть вибори до Верховної Ради, коли можна буде сформувати вже реальну парламентську більшість, яка буде працювати тісно з урядом, і тут не буде цих протиріч, і не буде сегментів, які є, цей рік буде надзвичайно важкий для уряду і для команди Ющенка. (…)

Оксана ВАЩЕНКО: (…) Кажуть, що ця сесія буде сесією кодексів, і не виключено, що обговорюватиметься і нова хвиля, там, податкової реформи. Як, от, вирішуватиметься ця проблема? (…)

Валерій АСАДЧЕВ: В нас вже були сесії кодексів, потім їх поприймали, тепер їх треба переробляти. Я просто хочу вам сказати, що я переконаний, що бюджет 2005 року, він буде мати соціальне направлення, і тим більше, бюджет 2006 року. Єдине, що якщо ми робимо соціальну політику і говоримо, дійсно, як про політику, вона повинна бути прозорою і прогнозованою.

Що це значить? Це значить, що кожна категорія працюючих в тій чи іншій галузі, особливо в бюджетній сфері, повинна абсолютно чітко знати темпи зростання соціальних стандартів. Це дуже важливо для того, щоб економіка для них пристосувалася. Не може бути таке, що вчора ми лягли спати з одним прожитковим мінімумом, а завтра встали, і комусь стукнуло в голову, і він його двічі підняв, що цього не було в бюджеті, цього ніхто не прогнозував, і так далі. (…)

Політика повинна бути абсолютно чітко прогнозованою. (…) Можу вам привести такий приклад, що одним з перших законопроектів, які ми, все-таки, будемо зараз проводити, (…) новий Бюджетний кодекс. (…)

Так от, в цьому Бюджетному кодексі опрацьований реальний механізм виплати заробітної плати вчителям, яка б дорівнювала середній по промисловості. От, ви знаєте, що в Законі про освіту там така норма є. Я можу тільки єдине що сказати, що ця заробітна плата в бюджетній сфері вчителям, звичайно, вона буде запізнюватися в термінології, десь, на півроку-рік. Але вона весь час буде наздоганяти ту середню по промисловості, яку ми будемо мати. І там розроблений такий механізм, як це зробити, якими формулами вивести на цю заробітну плату.

Це абсолютно соціальна, так би мовити, складова, але вона прогнозована. Всі будуть абсолютно знати за якою методологією (…) все відбуватиметься. Теж саме ми хочемо, звичайно, зробити і в інших галузях, щоб це все було прозоро. (…)

Ну і саме головне, я, знов таки, повторюю, що нам прийдеться значно пришвидшеними темпами піднімати рівень заробітної плати. Я навіть не виключаю, що ми зараз планували 262 мінімальну, а з 1 грудня – 282, я не виключаю, що в нас може бути, десь, 300 чи навіть більше вже з 1 вересня. Тому що ми вимушені це робити, оскільки сьогодні деформували оце співвідношення між зарплатами і пенсіями. (…)

Оксана ВАЩЕНКО: (…) Чи буде швидко сформований повністю новий уряд, і як він діятиме, як він співпрацюватиме у цьому плані з парламентом?

Валерій АСАДЧЕВ: (…) Уряд буде сформований (…) достатньо швидко. Зараз (…) затримка за тим, що не працює парламент, і тому не може бути затверджений прем’єр-міністр. Що стосується співпраці уряду з парламентом, то уряд приречений на співпрацю з парламентом. Я єдине що переконаний, що новостворений уряд буде не просто співпрацювати з парламентом, а буде сам ініціювати цю співпрацю. (…)

Оксана ВАЩЕНКО: Можна отримати однозначну відповідь, кандидатура Юлії Тимошенко буде затверджена?

Валерій АСАДЧЕВ: Я переконаний, що буде. (…)

Йосип ВІНСЬКИЙ: Не буде зараз ефективної співпраці парламенту з урядом, оскільки (…) політична складова, яка є у Верховній Раді і в уряді, не буде співпадати. І, безумовно, це надзвичайно ускладнить роботу в 2005 році. Я думаю, не буде постійно діючої більшості. Я не бачу можливості її створити ближчим часом, якщо не поступитися тими принциповими речами, на яких йшов президент, і на яких формується уряд.

Я маю на увазі, якщо ми говоримо, що не буде орієнтації на олігархічні клани, я маю на увазі, якщо не буде співпраці з тими нашими сім’ями олігархічними, які керували Україною, бо якщо ми підемо на такі шляхи співпраці, взагалі втратиться будь-яка стратегія в діяльності уряду. (…)

Оксана ВАЩЕНКО: Йосипу Вікентьєвичу, якщо можна, коротко, де будуть соціалісти, вже визначилися?

Йосип ВІНСЬКИЙ: Ні, ми не визначилися. Ми визначилися в одному, що вперше в історії Соціалістичної партії України наша партія готова подати руку і співпрацювати з цим Президентом. Ми чітко висловилися з приводу того, на якій базі ми готові співпрацювати, от, і ми сказали чітко, що ми готові йти в уряд і в інші органи виконавчої влади при умові, якщо ми будемо мати можливість, обіймаючи певні посади, реалізовувати стратегічні програмні наші принципи, тобто, впливати на прийняття рішень і на їх реалізацію. (…)

СЛУХАЧ: (…) Вопрос по поводу сегодняшнего заявления пана Медведчука. Он говорит, что он переходит в оппозицию, и никакие руководящие посты его не интересуют. Не кажется ли вам, что его задача просто блокировать позитивную работу Ющенко и правительства Ющенко, чтобы на этом фоне, что он не справился, пройти в парламент в 2006 году? (…)

Валерій АСАДЧЕВ: Я не знаю, якою вона буде, я знаю, що опозиція є конструктивна, яка навіть якщо вона в опозиції до діючої влади, все рівно, вона не в опозиції до власної держави. Я так розумію, що в тих словах, що прозвучали від Медведчука, вони не будуть конструктивною опозицією, вони будуть деструктивною, і не тільки до діючої влади, але і до української держави. Принаймні, так себе вони проявили, коли були не в опозиції, а були в більшості. (…)

Йосип ВІНСЬКИЙ: Я дуже радий, що таке рішення прийнято, і публічно воно сказано. Я, дійсно, вважаю, що політична структура, яка нанесла стільки шкоди українській державі і суспільству, повинна бути тривалий період часу в опозиції, аби відчути на собі, що таке опозиційність. (…)

Той, хто має владні важелі, повинен ними скористуватися і реалізовувати свою програму. Той, хто не має цих важелів, це його зобов’язання – критикувати, вносити пропозиції, роз’яснювати людям, що якісь дії неправильні, що неадекватні і так дальше. (…) Думаю, що обов’язково повинна бути опозиція, і це дуже добре, що в Україні хоча б одна політична структура, може, дві, комуністи про це оголосили і СДПУ(О). (…)

СЛУХАЧ: (…) До пана Асадчева. Мій батько, щоб вигодувати невелику кількість скоту, яку дозволяла радянська влада, завозив на двір 3 вантажівки корму і сіна. Зараз селянин має за рік 200 кг зерна за пай, дрібні овочі на городі без гною, і скотина в нього – як ви розумієте. Що передбачено в бюджеті для того, щоб компенсувати? (…) І хто буде міністр сільського господарства? (…)

Валерій АСАДЧЕВ: Хто буде міністр, я не знаю, це, я думаю, буде визначати уряд, але я переконаний, що він не буде головний агроном, а він буде, все-таки, міністр, який проводить аграрну політику, а вона набагато ширша, ніж проста наука агрономія. Що стосується тих програм, які будуть закладені у бюджеті, я думаю, що там достатні є ресурси, виділені для того, щоб, і буде виділено, для підтримки сільського господарства, але деякі є питання стратегічні, які потребують, в тому числі, і перегляду окремих положень податкових законів. Питання №1 – це податок на додану вартість, який сьогодні українське село витримати не може, тому що 20% кредитування бюджету низькорентабельна галузь зробити не може. Це потребує стратегічного підходу до системи оподаткування на селі.

Друге питання пов’язано з так званими дотаціями, оскільки це дуже ризикована форма господарювання, вона залежить багато в чому від примх природи. Системи дотацій не повинні йти (…) загальним кошторисом, як це вони зараз ідуть, а вони повинні йти через так звані механізми, як це вони існують в інших країн. Скажімо, на 1 кг приросту худоби, яка вигодовується, на 1 га посівів, які реалізуються, і так далі. Тільки через такі прозорі механізми селянин повинен реально отримувати такі дотації.

Переконаний, що такі програми будуть зроблені, (…) принаймні, до 2006 року, ми перейдемо саме на такі цільові програми допомоги сільському господарству, тим більше, якщо ще приймемо новий кодекс бюджетний, то він напряму буде спрямований, тому що там задіяний так званий програмний цільовий метод формування видатків бюджету.

СЛУХАЧ: (…) Чи є політичне майбутнє у партій “жирних котів», чи вони занадто об’їлися червоними трояндами? (…)

Йосип ВІНСЬКИЙ: Партій немало, і можна когось навіть образити, що ми не включимо до цієї категорії. Я думаю, що ніякого політичного майбутнього немає в неідеологічних партій, в партій, які створювалися під клани, які створювалися під гроші і під певні особи. (…)

Оксана ВАЩЕНКО: Я б (…) хотіла, щоб ми повернулися до передвиборчої програми Віктора Ющенка, до механізмів її реалізації. От, один з її аспектів – це створення сприятливих інвестиційних можливостей в Україні. За яких умов буде (…) налагоджено цей механізм? (…)

Валерій АСАДЧЕВ: Це буде зроблено виключно при умовах, коли наше законодавство буде відповідати європейському в цих питаннях, тобто, тому законодавству, до якого звикли світові інвестори. Це пов’язано і з питанням щодо права власності, щодо придбання, скажімо, земель, я маю на увазі, несільськогосподарського поки що призначення. (…) Тобто, ми повинні його привести у відповідність, як це існує у всьому цивілізованому світі. Тоді я переконаний, що інвестор прийде.

Я хотів би трошки прокоментувати, може, попереднє питання щодо “жирних котів”. Я не знаю, про яку партію йшлося, але я можу сказати, (…) що при політиці Віктора Ющенка бізнесменів в парламенті буде ставати все менше і менше, тому що при політиці Кучми багато хто із так званих навіть і “жирних котів”, (…) просто ховалися у парламенті, тому що парламент давав можливість захищати власний бізнес. Без такого “даху”, як то кажуть, неможливо було вести власне господарство. Я переконаний, що при Ющенку такої потреби не буде, кожний бізнесмен може займатися своєю справою, якщо він чесно платить податки, і не треба ховатися у парламенті, і не треба такий парламентський “дах”. А в парламенті, дійсно, будуть професіонали-парламентарі, ті люди, які реально можуть займатися державною політикою. (…)

Оксана ВАЩЕНКО: (…) Доля конституційної реформи. Чи буде, скажімо, повернуто, зроблено хід назад з приводу конституційної реформи? (…)

Йосип ВІНСЬКИЙ: Ну, моя позиція полягає в наступному. Ми мали 300 голосів за зміни до Конституції.

Оксана ВАЩЕНКО: Зараз справа за Законом про місцеве самоврядування.

Йосип ВІНСЬКИЙ: Зміни до Конституції підтримав Президент Віктор Ющенко. Вчора в розмові з Олександром Морозом Юлія Тимошенко підписала письмово документ, що вона підтримує ці позиції. (…) Я сьогодні не бачу ніякої загрози поверненню назад конституційної реформи. Є одна проблема, законопроект 3207. Я переконаний, що він має бути проголосований в лютому з тим, щоб з першого вересня реформа вступила у повному обсязі в Україні. (…)

Оксана ВАЩЕНКО: (…) Чи зможе Президент Віктор Ющенко виконати свої соціальні обіцянки до початку реалізації конституційної реформи, яка суттєво звужує можливості глави держави. (…)

Валерій АСАДЧЕВ: Я переконаний, що реформи, яка звужує повноваження Президента, не буде, і тому він зможе виконати свої обіцянки.

Йосип ВІНСЬКИЙ: Я вважаю, що питання поставлено некоректно, бо цю програму має виконувати не особисто Президент, а уряд, який буде ним сформований. (…)

Радіо “Ера”, 26 січня 2005р.

http://www.era-fm.net/programs.php?act=parts&p=34&pp=552


Матеріали сайту Української Народної Партії