08/27/2004
Євген ЖОВТЯК: “Золотий Кадуцей, алхіміки з ДПА та шагренева шкіра невідшкодованого ПДВ”

Напередодні виборів, 30 жовтня ц.р., в День податкової служби України податківці мають підвести підсумки конкурсу на краще висвітлення ЗМІ діяльності державної податкової служби. Переможцям буде вручено “Золотий кадуцей” – оповитий двома зміями жезл Меркурія, який споконвіку символізує врівноваженість, примирення та процвітаючу торгівлю. Народний депутат України, член політичної групи Української народної партії Євген ЖОВТЯК, користуючись Положенням про вищезгаданий конкурс (воно розміщене на офіційному сайті ДПА України) хотів би скористатися своїм правом громадянина, платника податків, а також уважного читача ділової преси висунути в номінанти українську газету „Бізнес”. Євген ЖОВТЯК пояснює свій вибір і підкреслює, що обгрунтованість цього вибору стане ще очевиднішою після 1 вересня:

--Чому після першого вересня? Тому що на початку вересня ДПА оприлюднить чергову тріумфаторську реляцію про те, наскільки разюче зменшилися суми простроченого ПДВ, заявленого платниками податку до відшкодування. Перший такий ейфористичний звіт було оприлюднено податківцями за підсумками липня, коли було оголошено (цитата з прес-конференції першого віце-прем‘єра Миколи АЗАРОВА), що “сума невідшкодованого податку на додану вартість (ПДВ) в липні цього року зменшилася на 1,7 млрд. грн., зокрема простроченого ПДВ - на 627 млн. грн”. Перше вересня має стати ще вищою “Тріумфальною аркою” для ДПА, оскільки на той час необхідно буде протрубити на всю країну, наскільки ефективно виконано 671-й Указ Президента від 23 червня ц.р. “Про невідкладні заходи щодо підвищення ефективності справляння податку на додану вартість”. Тож не слід сумніватися, що ДПА помпезно повідомить про те, що невідшкодовані суми ПДВ на очах зіщулюються немов шагренева шкіра.

Однак вже в липні, а особливо, в серпні я, як народний депутат, почав отримувати від підприємців, які зареєстровані в моєму виборчому окрузі, дивні сигнали. Якщо їх узагальнити, вимальовується загадкова картина. Підприємці стверджували, що не лише податкові інспектори, але й чиновники вищого рангу, які удостоїли їх навіть особистого візиту, просили їх, а потім вимагали в достатньо ультимативній формі, аби ті усвідомлено визнали свої “помилки” в декларації ПДВ за минулі податкові періоди. Під тиском такі помилки було “визнано” – і пообіцяно, що, коли ситуація “стабілізується”, можна буде заднім числом зазначити справжні суми. Таким чином, шляхом визнання неіснуючих “помилок”, лише по кількох підприємствах було зменшено суми заявлених до відшкодування ПДВ на мільйони гривень. Коли ж мої колеги-депутати почали розповідати про схожі історії в інших регіонах України, стало зрозумілим, що має місце цілеспрямована кампанія, метою якої є пустити пилюку в очі і прозвітувати про разючі успіхи нового-старого керівництва ДПА.

І тим приємніше було прочитати в одному з останніх номерів газети “Бізнес” (№33) про лист підприємців з Харкова, в якому розповідалося про аналогічну оборудку, проведену під тиском податкової. В результаті – цитую лист: “ми “чисті” і держава нам нічого не винна! Наш інспектор ввічливо попросила нас надалі ніяких заявок на відшкодування не показувати. Вже всі змирилися з думкою, що цих грошей нам і так не бачити. А тепер ми ще самі повинні їх приховувати”. В редакційному коментарі газета робить абсолютно правильний висновок, що “ситуація з деклараціями та відшкодуванням ПДВ, що має місце у Харкові, характерна для всієї України”.

Враховуючи громадянську мужність газети і те, що ця публікація – лише одна з багатьох, яка проливає справжнє світло на ситуацію з фіскальним адмініструванням в Україні, вважаю обгрунтованим номінувати газету “Бізнес” на здобуття призу “Золотий Кадуцей”. В свою чергу, проявом громадянської мужності ДПА буде цю відзнаку “Бізнесу” присудити.

А поки до 30 жовтня ще два місця, готуймося почути першого вересня від алхіміків з ДПА про те, як невідшкодований ПДВ міліє, всихає і випаровується на очах”.


Матеріали сайту Української Народної Партії