04/26/2005
Ігор ТАРАСЮК: “Президент Ющенко зараз живе в Кончі-Заспі. Поруч із Кучмою і Кравчуком”

“Україна молода”, 26 квітня 2005 р.

Новий голова ДУСi — про нахабні крадіжки державного майна, дачу Брежнєва, літак Бакая, переїзд Президента Ющенка в нове приміщення та інші «секретні подробиці» з життя українського керівництва

Під керівництвом Юрія Дагаєва та Ігоря Бакая Державне управління справами при Адміністрації Президента стало структурою більше ніж легендарною. Сьогодні за фактами незаконної діяльності ДУСі протягом 2000—2004 років порушено 52 кримінальні справи, а фахівці ГоловКРУ та інших структур уже виявили витрати на нестачі майна на суму 828,5 мільйона гривень. Десятки об'єктів — елітних санаторіїв, готелів, державних дач і резиденцій вищих посадових осіб — розкрали завдяки таємним указам Президента Кучми і розпорядженням безпосередньо Бакая та Дагаєва. Новий керівник ДУС Ігор Тарасюк каже, що тепер його мета — навести лад в управлінні, зробити його діяльність прозорою і відкритою для громадськості, а також повернути державі вкрадене майно. Як саме, він пояснював журналістам у п'ятницю.

Як ДУС «кришувала» розкрадання держмайна

— Назвіть загальну кількість об'єктів, які зараз є на балансі Держуправління справами? Скільки з них продано?

— Мені важко сказати, скільки об'єктів є в ДУС. Якщо брати суто механічно, то на балансі 89 підприємств. Але є всiлякі підприємства. Я, наприклад, проїхав по Криму. Приходить директор санаторію «Форос». Я кажу, давай, показуй, скільки в тебе людей працює, яка заробітна плата. Він каже: «Ми нещодавно скоротили 50 відсотків». Виявляється, там працювало два чоловіки — бухгалтер і директор, а тепер залишився один. У санаторію «Форос» забрали все майно. А всі борги: всі негативи, кредити, які брали, — залишили на дочірньому держпідприємстві.

— Голова КРУ Сивульський казав, що при ДУС були створені спеціальні підприємства, через які приватизовували майно управління. Крім «Укрінвестбуду», які це ще підприємства і що ви з ними робитимете?

— Схема була такою: приходить бізнесмен до чиновника з Адміністрації Президента і каже, що в нього є хороша ідея і він хоче робити бізнес: «Давай створимо державне підприємство і я стаю його керівником. Я буду собі заробляти, а ти мені будеш «кришувати» це питання». Під це діло, під конкретно визначену програму, створювали, причому з порушеннями закону, державні підприємства при ДУС. Так що всі рішення, які проводили через ці державні підприємства, можуть визнати нелегітимними.

Через такі держпідприємства відчужували майно. Зокрема, так. Спершу створюють одне державне підприємство, потім з іншого держпідприємства передають на баланс цьому держпідприємству майно. Потім це майно передають на баланс третьому держпідприємству. Потім перші два закриваються, і майно «зависає» у повітрі. Сьогодні добратися до такого майна дуже складно, бо за часи діяльності ДУС було закрито більше 30 таких державних підприємств.

Зараз ми беремо реєстр держпідприємств, які були в Україні в 2000 році, і кожне починаємо відслідковувати, щоб знайти «кінці». Бо зараз немає ні документів, нічого.

— Чи існує механізм повернення незаконно приватизованих об'єктів?

— Механізми є. Ми їх уже на сьогоднішній день запустили. Наприклад, готель «Дніпро» — це найнахабніша крадіжка. Я б не хотів називати прізвища, бо заведена кримінальна справа, але опишу сам механізм. Державне управління справами дає добро на внесення будівлі готелю «Дніпро» у нове товариство. Тобто створюється спільне підприємство — і ДУС вносить туди саму будівлю, без майна і всіх інших речей всередині готелю. Потім пишуть лист: «У зв'язку з тим, що готелю треба певну суму грошей, вносимо в СП 100 мільйонів гривень». І будівлею вже володіє СП. А державний готель «Дніпро» залишається практично з самими ліжками. Ми подали в суд за фактом цих операцій.

Отож перший крок — це ревізія. На основі перевірок ГоловКРУ ми передаємо справи правоохоронним органам. Правоохоронці аналізують усе, встановлюють факти порушення, порушують кримінальну справу і подають до суду, захищаючи інтереси держави та ДУС. Це єдиний законний шлях, щоб повернути державну власність.

«Аербас» і Баден-Баден — спеціально для Кучми

— А що сталося з літаком «Аербас», який брали в лізинг для Кучми, чим закінчилася та історія?

— Вона нічим не закінчилася. Ця проблема існує досі.

— На яких умовах ДУС брав той літак?

— Ми підписали угоду про те, що купуємо у «Аербасу» літак, і заплатили 3 мільйони доларів випереджаючого акредитиву. Є така послуга: якщо літак виготовляють більше трьох років, вони нам дають в оренду такий самий літак, ми оплачуємо всі платежі й користуємося ним. Так що літак налітав у нас на 900 тисяч євро, і зараз цей рахунок виставили ДУС. Але той літак не був нашою власністю.

— Але новий літак Президенту потрібен. Якщо ви відмовляєтеся від «Аербасу», то це буде «Боїнг»?

— Ми проводитимемо тендер на закупівлю літака для Президента. Я не знаю, це буде «Боїнг» чи «Аербас». Визначатиметься тендерна комісія з багатьох фахівців. Хто запропонує кращі умови — той і виграє.

— А де зараз «кучмин» «Аербас»?

— Повернувся до Франції.

— Скільки коштував відпочинок Кучми в Баден-Бадені?

— Ми розбираємося з нашою авіакомпанією «Україна», коли «Аербас» виставив нам рахунок. Зараз хто літав, коли літав — невідомо.

— Так Баден-Баден був за державний кошт чи ні?

— Якщо ми не відіб'ємось і визнають, що ми маємо розплатитися, то буде за державний. За цей період документів узагалі немає. Є кримінальна справа за фактом дій колишніх посадових осіб. Коли вона закінчиться, ми зможемо сказати, які кошти це були. Зараз у мене більшої частини документів немає — вони у прокуратурі, в міліції, в СБУ.

— Чи є підстави розірвати угоду з «Аербасом»?

— Юристи розбираються, кажуть, що є.

— Яким чином це можливо?

— Через суд. Бо не було розпорядження Президента для використання цього літака. Сам Бакай дав таке розпорядження, і ми маємо підстави оскаржити його в суді.

— А не призведе це до міжнародного скандалу?

— Міжнародного скандалу не буде, бо кожен розуміє, на що йде. Якщо я продаю якусь річ, то, зрозуміло, перевіряю, чи має покупець право таку річ купувати. Наскільки я розумію, нi колишній Президент, ні нинішній літаком не користувалися. Ним літав Бакай і його компанія, а рахунки хочуть виставити нам.

— Тобто фактично, крім Баден-Бадена, літак із Президентом нікуди не літав?

— Ну він два рази літав на перефарбування, потім — у Тулузу, Мілан, Бруней, ще кудись.

— І це не пов'язано з Кучмою?

— Так. Там квитки не видавали, тому ми навіть не можемо перевірити, хто на ньому літав. Таке враження, що літак був без пасажирів.

— Більшість принципових рішень щодо роздавання майна ДУС приймав Бакай?

— Усі рішення він сам приймав. Тому його й подали зараз на екстрадицію — усі знають, де він є.

— Як ви ставитеся до ідеї, що Бакая слід повернути в Україну по програмі захисту

свідка?

— Якщо виявиться, що в нього дійсно було російське громадянство на той період, коли він сюди ставав на роботу, то його не треба захищати як свідка. Бо тоді він свідомо знав, на що іде і що йому за це буде.

З кожного відрядження Президент замість долара привозить сто

— На ваш погляд, скільки об'єктів доцільно залишити для забезпечення життєдіяльності керівництва держави? Які підприємства реально потрібні, а які ні?

— Керівники держави забезпечені за рахунок бюджету. Але є такі видатки, які не можна передбачити. Наприклад, ми маємо активного Президента. Коли формувався бюджет, у ньому заклали рядком 7 мільйонів гривень на відрядження глави держави. Тобто на перельоти, проживання у готелях, перевезення делегації, харчування тощо. Зараз Віктор Андрійович дуже часто літає, і за чотири місяці він фактично вичерпав усі видатки.

— Усі?

— П'ять мільйонів із семи. Є два шляхи: або внести зміни до бюджету, збільшивши суму, бо насправді це справа вигідна. Адже наш Президент із кожної поїздки привозить інвестиції, нові проекти, якісь нові речі, покращує імідж держави. Кожен долар, вкладений у такі поїздки, приносить сотню доларів на розвиток держави. Але є й інший шлях: брати ті підприємства, що є в ДУС, і частину їхнього прибутку перераховувати на забезпечення поїздок Президента.

— Ви будете якось скорочувати кількість підприємств чи позбавлятися від них?

— Ми зараз це вирішуємо. Бо підприємства є дуже різні. Наприклад, Дібрівський кінний завод. Він заборонений до приватизації законом і є на сьогоднішній день збитковим. Але там — подарунки Президента, тому він потрібен. От дарують главі держави коня, і що з ним робити? Це ж не просто подарунок Президенту, а подарунок державі. Наступного разу, коли приїде Президент, який подарував коня нашому Президентові і спитає, як мій кінь, ми ж не можемо відповісти, що на ковбасу його здали?

Як Путiн облюбував дачу Брежнєва у Криму

Чи можна буде повернути колишню дачу Брежнєва — «Гліцинію», якщо «Внешторгбанк» Росії уже проплатив частину коштів?

— Повернути все можна. Інша справа, що це нам коштуватиме за умовами договору, який був підписаний. Він невигідний українській стороні. За договором, спори у цій справі, яка стосується української нерухомості, мають розглядатися в суді Москви. Але шанси повернути «Гліцинію» є.

— А що з унікальним парком навколо «Гліцинії»? Його передадуть росіянам?

— Поки що землевідведення пiд парк не оформлено, тобто земля не переоформлена на російську сторону. Ми маємо право розірвати цей договір, але для цього повинні заплатити штраф — 30 відсотків від суми.

— Це багато?

— 12 мільйонів.

— Правда, що «Гліцинію» купили як дачу для Путіна?

— Так. Її купували як офіційну резиденцію Президента Росії в Криму. Першочерговий контракт був із Державним управлінням справами Президента Російської Федерації. А потім, у зв'язку зі змінами законодавства, оператором став «Внешторгбанк».

Колишні можновладці покрали навіть унітази з держдач

— Можете розказати не лише про факти крадіжок підприємств, а й про столики за 15 тисяч доларів? Меблі в Держсекретаріаті справді коштують 2 мільйони 600 тисяч доларів, чи це було просто відмивання грошей?

— Насправді меблі не можуть коштувати 2 мільйони доларів, і журнальний столик 15 тисяч не коштує. Але я як людина, яка приймає баланси, бачу «столик журнальний — 15 тисяч доларів».

— Як же тепер бути, коли меблі на балансі коштують 15 тисяч, а Віктор Ющенко сказав позбутися «султанської розкоші». Як ви їх продаватимете? За суму, вказану в балансах, їх ніхто не купить, бо меблі стільки не коштують.

— Ті речі, які мали відношення до колишньої епохи, ми плануємо продати на аукціоні. Але є й інший шлях. Знайти того чиновника, який поставив меблі на баланс за 15 тисяч, забрати в нього машину і таким чином викупити стіл.

— Міністр транспорту Євген Червоненко розповідав, що, коли він в'їжджав у шикарний кабінет Кірпи, в цей час хтось виносив дорогих рибок з акваріума, дорогі картини з приміщення Мінтрансу. У період міжвладдя не було таких випадків у ДУСі?

— У нас були випадки, що навіть унітази зривали. Деякі високі посадовці після свого виїзду з дачі залишили тільки труби і позривані дерев'яні панелі. Я не буду називати прізвища, але ми вам це покажемо.

Президент залишить Банкову

— Розкажіть про створення державного кварталу і кабінету Президента в приміщенні Міністерства охорони здоров'я, яким він буде?

— У цьому будинку негативна енергія. Коли я приходжу сюди, я чітко пам'ятаю, що тут колись був НКВС, що тут допитували людей, приймали багато рішень про знищення України. Президент запропонував: давайте ми зробимо урядовий квартал, який має на меті не лише виїхати з цієї будівлі, а й багато інших аспектів.

— Це буде резиденція, де глава держави буде жити?

— Це буде місце, де він працюватиме. Є дві концепції: з житловою зоною і без. Поки що архітектори працюють на рівні проектних розробок, бо є вимоги щодо висоти приміщення, безпеки, технічного забезпечення. Та й не відомо, чи захоче Президент там жити? Або, може, наступний Президент захоче, чому ми під кожного Президента маємо будувати якусь дачу і щось робити?

— А вже відомо, що буде на Банковій,11?

— На Банковій, 11 буде адміністративна споруда, яку використовуватимуть, можливо, для Верховної Ради, можливо, ще для чогось.

— Свого часу Володимир Яворівський робив запит на ім'я Дагаєва щодо кількості резиденцій Кучми. Йому тоді відповіли, що їх є 11. Але Яворівський стверджував, що їх більше. Скільки зараз є резиденцій у Президента України?

— Офіційні державні резиденції визначаються постановою Кабінету Міністрів. Сказати про те, що числиться їх 11, а насправді є 20, ми не можемо. Я точно не пам'ятаю, але їх близько 11. Зараз ми додаємо ще одну резиденцію, яка буде включена. Це будинок Городецького — «Будинок з химерами». Без рішення Кабінету Міністрів ми не можемо туди поставити службу державної охорони, бо це означає й відповідне бюджетне фінансування.

— А де буде жити Президент Ющенко? Він буде в Синьогорі?

— У «Синьогорі» він не буде жити. Він не буде жити в «Залісному» і не буде займатися мисливством. Він обмежиться державною дачею в Криму і буде відпочивати в Карпатах — там, де був цією зимою.

— У Буковелі? Там також є державна резиденція?

— А чому ви вирішили, що він обов'язково має відпочивати за рахунок бюджету. У нього як у Президента є зарплата, і він може на неї відпочивати. Він цілком може поїхати відпочити за власнi гроші, зняти будинок.

— Де ще є державні дачі ДУС?

— Загалом у нас два комплекси. Один — у Кончі-Заспі. Там проживає Президент, із відомих — Голова ВР Володимир Литвин, Генпрокурор Святослав Піскун, Микола Азаров, Голова Верховного Суду, політики, депутати. Також у нас є комплекс у Пущі-Водиці. Там із відомих живуть Плющ Іван Степанович і плюс там мають дачі люди, які не мали права будуватися, — Шуфрич, Медведчук.

— А скільки зараз дач у Кучми і Кравчука?

— По одній.

— Де?

— У Кончі-Заспі.

— Тобто Кравчук і Кучма живуть поруч із Ющенком?

— Так.

— А де живе Юлія Тимошенко?

— Вона не займає державних резиденцій або дач.

— Президент уже визначився зі своєю першою відпусткою?

— Думаю, у травні він поїде із сім'єю відпочити в Крим. А про літній відпочинок мені нічого не відомо.

У 2004-му заробив близько мільйона гривень

— Яка ваша зарплата?

— Близько 4 тисяч гривень на місяць із нарахуваннями і надбавками. В мене великий стаж державного службовця.

— Відомо, що ви були чи є досі успішним бізнесменом. Як ви вирішуватимете для себе питання відділення державної служби від бізнесу?

— Я вирішив це питання — я є депутатом двох скликань. Усі корпоративні права я віддав управлінням і живу на дивіденди.

— І скільки ви задекларували в минулому році?

— За минулий рік — близько мільйона гривень.

Михайлина СКОРИК


Матеріали сайту Української Народної Партії