08/15/200705:46 PM
Олександр ТОДІЙЧУК: «Україна має взяти участь в європейському проекті «Набукко», який збере в трубопровід газ з найбільш багатих енергоресурсами країн Каспійського регіону»
«Україна має взяти участь в європейському проекті «Набукко», який збере в трубопровід газ з найбільш багатих енергоресурсами країн Каспійського регіону - Туркменістану, Казахстану, в перспективі Ірану та Азербайджану – для транзиту на південь Європи через території Грузії та Туреччини», - заявив в інтерв’ю «Экономическим известиям» представник Української народної партії, координатор групи експертів по виконанню Меморандуму енергетичного співробітництва України з ЄС, екс-голова «Укртранснафти» Олександр ТОДІЙЧУК.
Загалом, за його словами, при плануванні «Набукко» "не було передбачено участі України", - трубопровід спроектовано «вздовж нафтової траси Баку-Тбілісі-Джейхан, повз північні території Туреччини на південь Європи». Однак «може отримати право на життя північна гілка цього проекту, яка пройде з Грузії через Чорне море в Україну, за умові її підтримки українським урядом», - заявив ТОДІЙЧУК в інтерв’ю «Экономическим известиям». На його думку, «забезпечивши свої потреби середньоазійським газом, Україна б отримала більш високий рівень енергетичної незалежності, яка є запорукою незалежності політичної».
Водночас, «поки офіційний Київ не висловлює особливого бажання брати участь в проекті», оскільки «український уряд побоюється погіршити стосунки з Росією, яка може покарати Україну «драконівськими» цінами на газ», - вважає ТОДІЙЧУК. Однак «хороша поведінка не забезпечує Україні хороших перспектив», оскільки Росія «уже почала будівництво газопроводу «Північний потік» по дну Балтійського моря, ПУТІН оголосив про наміри побудувати «Південний потік» через Болгарію в ЄС в обхід України, а також – уже діє «Блакитний потік» через Туреччину», - нагадав представник УНП. За словами ТОДІЙЧУКА, «їхній подальший розвиток загрожує Україні втратою понад 50 млрд. кубометрів газового транзиту». Зниження обсягів прокачування газу «призведе до падіння плати за його транзит більш як на третину, спустошивши український бюджет», вважає ТОДІЙЧУК. Він назвав цю ситуацію «катастрофою з точки зору перспектив економічного зростання, оскільки будуть різко послаблені позиції України в переговорах про ціну на російський газ».
«Щоб захистити свою транзитну роль та знизити вплив російського фактору, Україні потрібно активно розвивати альтернативні маршрути, та як морській державі – будувати термінали, які дозволять використовувати технології транспортування зрідженого газу для його постачання через Грузію, а також з Алжиру, Лівії та інших країн», підбиває підсумки представник Української народної партії, координатор групи експертів по виконанню Меморандуму енергетичного співробітництва України з ЄС, екс-голова «Укртранснафти» Олександр ТОДІЙЧУК.
|