07/28/200604:33 PM
Юрій КОСТЕНКО: «Сьогодні ВР започаткувала процес делегітимізації влади»
Юлія ДИЛОВА: (…) Сьогодні лідер Української народної партії завітав до нашої студії. (…) Вам довелося перервати відпустку і повернутися в Україну. З якою метою?
Юрій КОСТЕНКО: В Україні розгорається глибока не лише політична, але й моральна криза. Суспільство сьогодні втратило орієнтири, які супроводжували політичну діяльність впродовж останніх 15 років. Нагадаю: спочатку це була незалежна українська держава, потім демократична влада і демократично обраний Президент. Саме це об’єднувало і майдани, і політичні сили.
Сьогодні майдан, який також майорить стягами політичних сил і демонструє політичну активність, тим не менше не є загальнонаціональним Майданом. Це здебільшого "політичні майданчики" різних партій чи лідерів. З іншого боку, нездатність ВР сформувати владу, уряд, обумовлює серйозну політичну кризу. Тому, за таких обставин, без сумніву, УНП, як політична партія, яка стояла біля витоків української державності, працювала в інтересах української державності, сьогодні вийшла на майдани із закликом розпустити ВР, сформувати єдиний громадянський фронт національного порятунку і провести вибори, які б дали українській державі, українському народу можливість працювати і жити, а влада в такій державі працювала б не на свою кишеню, а на інтереси суспільства. Ось наша мета.
Юлія ДИЛОВА: Чому Ви кажете, що ВР не здатна сформувати Уряд? Чекають лишень подання Президента щодо кандидатури прем’єр-міністра. Вже готові формувати.
Юрій КОСТЕНКО: Це не Уряд. Уряд – це тоді, коли декларуються головні напрямки державної політики, яку проводитиме впродовж наступних 5 років більшість разом з Урядом. Ця коаліція – це набір декларацій і здебільшого все зводитися лише до розподілу портфелів. Йде торгівля посадами, а не обговорюється суть того, що буде робити коаліція.
Мене вразило ще під час виборчої кампанії, чому так звані головні гравці, лідери 3-х мегаблоків, ніколи не дискутували щодо політики, яку вони проводитимуть в Україні. Не було сказано жодного слова за енергетичну, сільськогосподарську, промислову політику. (…) Так, жодна політична сила не отримала більшість, бо якби партія чи блок отримала більшість, було б усе зрозуміло, - є програма партії і вона нею керується. Коаліція ж складається з різних за ідеологією політичних сил. У цій ситуації треба було б говорити, яка буде податкова, соціальна політика, тощо. Я знаю з власного досвіду: коли формувалися різного ідеологічного забарвлення політичні коаліції, - наприклад, у Німеччині, - місяцями йшла торгівля не за посади, а те, якою має бути соціальна чи економічна політика і які результати вони повинна дати суспільству.
А тут про що говорили: якщо Мороз не голова ВР, то його така коаліція не цікавить, якщо Тимошенко не прем’єр, то Україна її не цікавить. А зараз – якщо Янукович не прем’єр, то України немає.
Юлія ДИЛОВА: Що дає підстави говорити, що після повторних виборів знову не ділитимуть портфелі?
Юрій КОСТЕНКО: Якби дострокові парламентські вибори відбулися, - до речі, вперше в історії української держави, - це був би перший політичний урок всім політичним силам. З одного боку, дбати про національні інтереси, а потім про свої крісла. По-друге, українське суспільство вже б не робило тих помилок, яке воно зробило 26 березня цього року.
Юлія ДИЛОВА: Чому Ви так впевнені? Соціологи стверджують, що у результаті дострокових виборів до парламенту пройшли б ті ж політичні сили.
Юрій КОСТЕНКО: Думаю, що це не зовсім коректне твердження. Формально можливо й так, але наповнення і суть блоків була б іншою. Виборці після 26 березня побачили зовсім інших політиків, аніж тих, за кого вони голосували, - я маю на увазі наповнення списків і у місцеві органи влади, і у ВР. Усі голосували за лідерів, але коли вони бачили, що у списках цих лідерів – корупціонери, бандити (…), думаю, що виборець і до себе поставить нові вимоги, коли йому нададуть можливість переобирати ВР.
Юлія ДИЛОВА: Представник БЮТ Володимир Яворівський заявив, що у випадку перевиборів БЮТ розгляне можливість приєднання до свого блоку УНП та ПРП. Звідки така інформація? Можливо, були перемовини?
Юрій КОСТЕНКО: У нас не було таких перемовин. Це творчість письменника В.Яворівського. Якщо дійсно будуть перевибори, я знову відстоюватиму ідею формування або єдиної правої партії, або єдиного правоцентристського блоку, бо всі втрати, які ми бачимо у сьогоднішній державній політиці, пов’язані з тим, що вперше за 15 років в українському парламенті немає національно-демократичних сил, які завжди були двигуном українського державотворення. Саме ці сили завжди поступалися своїми політичними інтересами задля державних інтересів.
Думаю, зараз усі політичні сили стануть розумнішими в плані формування своїх блоків чи списків та проведенні політики, яка б відповідала національним інтересам.
Юлія ДИЛОВА: Які б політичні сили Ви б хотіли бачити в цьому блоці?
Юрій КОСТЕНКО: В першу чергу – близькі за ідеологією. Дивно сьогодні спостерігати безпорадність національно-демократичних представників у ВР, які прийшли по списках інших блоків. Наприклад, в БЮТ ми не чуємо українських патріотів Л.Лук’яненка, А.Шкіля, В.Яворівського. Я кажу про національні інтереси. Теж саме стосується «Нашої України», де представлені депутати з НРУ, «Собору», КУНу. Вони сьогодні не є суб’єктами політичного процесу, вони сьогодні лише фактично прикривають діяльність тих політичних лідерів, які керуються не національно-демократичними ідеями та ідеологією.
Юлія ДИЛОВА: Чи є юридичні підстави у Президента розпусти зараз ВР?
Юрій КОСТЕНКО: Те, що записано у Конституції, дає можливість вже сьогодні підписати указ про дострокові парламентські вибори, бо в установлений Конституцією термін коаліція не сформувала Уряд, а є чітка вимога: 60 днів після початку роботи ВР має бути сформовано Уряд. (…)
Але проблема в іншому: Мороз і ті, хто стояв біля витоків цієї ідеї, так поспішали змінити Конституцію, що забули ухвалити низку інших Законів, які б регулювали або давали відповідь на цю ситуацію. Наприклад, що має робити Президент, якщо він погоджується з кандидатурою, яку внесла коаліція. Це має регулюватися законом про Кабмін. Або питання процедури щодо формування Уряду коаліцією. Ці питання, на жаль, не врегульовані законами, і тому Президент змушений ухвалювати рішення, які на сьогодні не забезпечені законами. Виходячи з такої ситуації зараз проводяться консультації з політичними силами, місцевими органами влади з тим, щоб Президент міг прийняти найбільш виважене і найбільш доцільне для української держави рішення.
Юлія ДИЛОВА: Сьогодні Ющенко заявив, що він гарантує внесення кандидатури прем’єр-міністра у визначений Конституцією термін. Тобто, гарант Конституції дав зрозуміти, що розпуску парламенту не буде?
Юрій КОСТЕНКО: Поки що передчасно говорити про остаточне рішення Президента. Як повідомив прес-секретар Президента, до 2 серпня Президент дасть чітку відповідь на поставлені до нього запитання. Думаю, може бути й інше рішення, наприклад, коли внаслідок політичних консультацій будуть досягнуті такі компроміси, які влаштовуватимуть і суспільство, і більшість політичних сил у ВР.
Юлія ДИЛОВА: Який б компроміс влаштовував УНП?
Юрій КОСТЕНКО: УНП влаштує одне: аби ті політичні сили, які наділені українським виборцем владою, впершу чергу дбали про інтереси української держави. Ми себе сьогодні досить комфортно почуваємо поза парламентом, хоча в органах місцевого самоврядування УНП представлена набагато потужніше, ніж колись навіть єдиний НРУ. УНП має понад 30 тисяч представників у місцевих органах самоврядування. Але з точки зору того, що відбувається у державі, нас непокоїть, що політичні сили, які сьогодні представлені в парламенті, дуже далекі як від витоків української державності, так і від розуміння, яку політику можна запропонувати, щоб Україна ставала європейською, заможною, демократичною державою.
Для УНП найбільш прийнятним сьогодні є варіант розпуску парламенту і надання можливості українським громадянам обрати більш патріотичну, більш чесну, більш професійну владу. Якщо цього не відбудеться, без сумніву, УНП закликатиме політичні сили, які стояли біля витоків помаранчевої революції, об’єднатися задля захисту національних інтересів України. Пози "ображених політиків" – це найкоротший шлях до особистих політичних інтересів, а не до державних. Ми були в опозиції майже 15 років; коли ми були в парламенті, національна демократія ніколи не мала більшості, однак ми завжди працювали в інтересах української держави. Ми ніколи не підтримували рішень, які вели до політичної кризи. Ми були державницьким стабілізатором, без якого розвиток неможливий.
Юлія ДИЛОВА: Чому українці не оцінили цього внеску 26 березня?
Юрій КОСТЕНКО: Кожен має право на помилку, в тому числі виборець. З одного боку, ми представили дійсно прекрасну команду; наша програма є однією з найкращих, бо відповідає європейським демократичним традиціям. Як на мене, найбільшим нашим завоюванням було те, що у наших списках не було жодного корупціонера, хабарника, злодія, політичного перевертня. Але ми не змогли цього донести, бо, по-перше, блок остаточно сформувався лише у листопаді, що завадило виборцям краще розібратися, по-друге, нашу перемогу вкрали 3 мегаблоки у результаті сталінського підрахунку голосів.
Тут треба говорити і про відповідальність наших колег з помаранчевої коаліції, які боролися чомусь саме з нами, а не з ідеологічними суперниками. Це привело до тієї ситуації, яка склалася у ВР: соціаліст Мороз став тим, хто зрадив ідеали помаранчевого майдану.
Юлія ДИЛОВА: Юрій Іванович, чи можливий силовий варіант розвитку подій?
Юрій КОСТЕНКО: Я не вірю в те, що президент порушуватиме Конституцію та узурпуватиме владу. Це не його харизма. Однак, конституційний безлад, до якого штовхають політичні сили, - в першу чергу, ті, що сформували "антикризову коаліцію", - це більша загроза для української державності.
Тому, як на мене, Президент, як гарант Конституції, повинен взяти на себе відповідальність і дати можливість українському суспільству у Конституційний спосіб обрати нову владу, яка захищатиме національні інтереси. В такий сценарій я вірю більше, аніж в те, що Президент здатний узурпувати владу.
Юлія ДИЛОВА: Ви вірити в те, що президент наважиться розпустити парламент?
Юрій КОСТЕНКО: Мій власний політичний досвід мені підказує той варіант, який не штовхатиме на конфронтацію в українському суспільстві, а консолідуватиме українське суспільство. Це той принцип, яким здебільшого керувався Ющенко. Тому, на мою думку, будуть спроби до останнього знайти компроміс, який вестиме до консолідації парламенту і суспільства, а не до конфронтації. Однак, обставини і досить провокативні заяви керівництва ВР, дії і рішення політичних сил – головних гравців політичного процесу, можуть примусити Президента піти на радикальні кроки і розпустити парламент.
Юлія ДИЛОВА: Запитання з електронної скриньки. Пане Костенко, чому раніше не пішли з «Порою» та іншими проукраїнськими політичними силами, як в 2002 році?
Юрій КОСТЕНКО: Ми проводили багато консультацій, переговорів з різними політичними силами і пропонували об’єднання. Наш принцип – давайте об’єднуватися, а не торгуватися за місця у списку. На жаль, ці спроби не дозволили об’єднати в єдину українську правицю всі патріотичні сили.
Вже зараз ми ведемо переговори з «Порою», НРУ іншими правоцентристськими політичними партіями. Думаю, що на наступних виборах праві сили будуть єдині і отримають перемогу від виборців. Правоцентристська електоральна ніша в Україні найбільша, близько 30%. На жаль, її завжди розбивали або роз’єднаністю національної демократії, або політичними проектами, далекими від ідей національної демократії, що ми спостерігали на цих останніх виборах.
СЛУХАЧ: (…) Мороз був змушений в стані крайньої необхідності вибирати між «бандитами-безпрєдєльчиками-нашистами» і «бандитами по понятіям».
Юрій КОСТЕНКО: Я лише констатую той факт, що Мороз у 2004 році йшов кандидатом на посаду президента. Він не був членом помаранчевої коаліції і, однак після того, як він пройшов перший тур (а він набрав дуже мало), тим не менше, ми його прийняли у коаліцію, щоб об’єднати зусилля у боротьбі проти мафії, кланів, бандитів. На жаль, крок, зроблений Морозом – зрада принципів, якими ми керувалися, коли обирали в демократичний спосіб Президента і відстоювали, щоб Україна розвивалася демократично.
Мене насторожує, що Олександр Олександрович очолював ВР у 1994-98 роках, саме тоді відбувався дерибан народної власності. Сьогодні Мороз очолив ВР, коли під загрозою українська земля. Всі знають, що у цьому скликанні ВР буде здебільшого вирішувати дві проблеми: узаконювати награбовану власність, бо у парламенті представлений лише найбільш крупний капітал, та узаконювати право володіти українською землею.
Юлія ДИЛОВА: Запитання з електронної скриньки. ВР вчора відмінила постанову попередньої каденції про відставку Уряду Єханурова. Чи не є це небезпечним прецедентом?
Юрій КОСТЕНКО: Я б ще одне рішення назвав дуже симптоматичним для нової коаліції. Наприклад, бюджетна резолюція. про неї мало говорять, бо мова йде про начебто про більш важливі речі. У бюджетній резолюції через пропозицію відновити діяльність вільних економічних зон проглядаються втрати державного бюджету від 11 до12 млрд. грн. Це все те, що недоотримає український вчитель чи пенсіонер.
Якщо в такому плані нова коаліція буде діяти далі, то можна доголосуватися до того, що відмінити і Декларацію про державний суверенітет і Конституцію. На основі рішення ВР був сформований новий Уряд, який діяв відповідно до ухваленої ним програми. Тепер що, всі ці рішення також є нелегітимними? Тобто ВР започаткувала процес делегітимізації влади. Це дуже небезпечний симптом. З іншого боку, це характеризує, хто сьогодні керує ВР і склад ВР, який здатний ухвалювати антидержавні рішення.
СЛУХАЧКА: ВР збирається Президента обирати в парламенті. Як цьому зарадити?
Юрій КОСТЕНКО: Є Конституція, яка регламентує процедуру обрання Президента і ВР. Для того, щоб Президента обрати парламентом, необхідно змінити українську Конституцію. На щастя, сьогодні в антикризовій коаліції немає 300 голосів, щоб змінювати Основний Закон.
Щодо порад… УНП вийшла на майдан і висловлює свою громадянську позицію. Ми пропонуємо Президентові розпустити ВР, а народним депутатам – членам помаранчевої коаліції – БЮТ, «Нашій Україні» - скласти з себе депутатські повноваження. Тоді Президенту значно простіше буде розпустити ВР.
УНП сьогодні виступила з ініціативою формування єдиного загальнонаціонального патріотичного фронту. Саме громадянська позиція завадить реалізувати плани, які ведуть до згортання Незалежності і демократичних завоювань. Іншого способу немає.
Радіо «Ера», 26 липня 2006 р.
|