>>
Подорожуємо Україною - 40 міст і містечок >>
Персоналії
Подорожуємо Україною

контактна інформація:

01004, м. Київ – 004,
вул. Пушкінська, 28А

© copy 2003 р.
дизайн: Віадук-Телеком
платформа: Lotus Domino


07/30/200401:58 PM

ПДВ-облігації, як порятунок для бюджету 2004

Зростання випуску Мінфіном боргових паперів, замість повернення ПДВ для експортерів, яскраво свідчить про неспроможність нинішньої влади контролювати бюджетний процес в Україні. Так, зауважив член парламентського Бюджетного комітету, член політичної групи Української народної партії Євген ЖОВТЯК. Згідно з Законом про бюджет на 2004 рік, погасити заборгованість з ПДВ облігаціями планувалося лише на суму 950 млн. грн., тоді як вже тепер планується випустити їх на суму близько 1400 млн. грн.

--Вражає і сам розмах просування облігацій. До цього процесу вже залучилися ДПА, Міністерство фінансів, Державне казначейство та Нацбанк. Основними перевагами ОВДП, як свідчать звіти про проведення агіткампанії, представники державних органів вважають: можливість їх застави під банківські кредити, використання як доходного фінансового інструменту, а також можливість їх реалізації на вторинному ринку.

З одного боку, отримання ОВДП повинно розглядатися як благо для експортерів, адже вони могли б ще довго чекати на кошти з бюджету. Але чи справді можуть бути привабливими ці облігації? Так, цей інструмент дійсно високої ліквідності, і банки можуть їх приймати в заставу. Однак, немає ніякого сумніву, що гроші є більш ліквідний та зрозумілий інструмент розрахунку не лише для банків, тому втрати при використанні облігацій для експортерів (у порівнянні з грошима) цілком очевидні. Так, ці папери приносять доход – 120% від дисконтної ставки НБУ, що повинно скласти близько 8% річних. Однак, не секрет, що середня відсоткова ставка по депозитам в Україні є набагато вищою. Більш того, рентабельність експортерів є теж вищою, отже вони втрачають, тримаючи гроші в цінних паперах. Ще залишається одна можливість: продати їх. Та й тут не все так просто, адже за номінальною вартістю їх ніхто не купить. Так, на ПФТС ці облігації продаються з дисконтом близько 20%, що ніяк не може тішити експортерів, які розраховують на повернення усієї суми, яку їм заборгувала держава за законом, який сама створила. Більш того, додаткова емісія ОВДП може погіршити ситуацію з котируваннями цих паперів на фондовій біржі.

Отже, щоб зменшити незадоволення експортерів такою нерівноцінною заміною, уряд повинен вжити певних заходів. Один з них – підвищити відсоткові ставки по ОВДП, що створить проблеми зі сплатою відсоткових платежів у майбутньому, або інші методи, що не мають нічого спільного з принципами ринкової економіки. Зокрема, можна зобов’язати банки приймати ці облігації як справжні гроші, або штучно підправити котирування паперів на українській біржі. Однак, від таких дій, схоже, рейтинг сьогоднішньої влади постраждає ще більше. Отже, залишається витрачати гроші для проведення широкомасштабних акцій популяризації ПДВ-облігацій”.


Версія для друку На першу сторінку